Kategóriák

Iránytű (politikai blog)

A magyar politikai életről...

Friss topikok

Archívum

Magyar dilemma: most akkor fizessünk adót vagy ne?

2012.05.17. 15:38 Iranytu

2010-ben Magyarországon a Nemzeti Adó és Vámhivatal statisztikái szerint összesen 3 525 536 állampolgár fizetett Személyi Jövedelemadót. Ezek alapján úgy tűnik, hogy a magyar statisztika közel nem olyan rossz, mint amilyennek a kormányaink látják: körülbelül a munkavállalók 80%-a készít adóbevallást.

IRANYTU.jpgDe mint sokminden más, sajnos ez sem olyan egyszerű. Tulajdonképpen a baj az, hogy rossz a rendszer. Persze, mondhatjuk, hogy ez nem is olyan meglepő, hiszen minden szar ebben a "kurva országban". De hogyha körbenézünk Európában, akkor láthatjuk, hogy az összes nyugati országban is ugyan ezek a viták folynak a parlamentben. A különbség csupán annyi, hogy ott a jobboldali pártok a jobboldallal, a baloldaliak pedig a baloldallal kötnek koalíciót, ami nálunk hát...eléggé összevisszás. Nem is értem, hogy egy párt amelynek elvei vannak, hogyan tudja ezeket feladni azért, hogy kormányra kerülhessen egy totál másik beállítottságú párttal (természetesen itt most NEEEEM az SZDSZ-ről van szó). Az  ilyen pálfordulások miatt a magyar politika teljesen kiszámíthatatlan. Eltekintve attól, hogy miniszterelnökúr mindig a Fidesz elnöke marad, ez már csak tény.

Átláthatatlan a rendszer, a kormány annyiszor változtatott adótörvényt, hogy már valószínűleg ők sem tudják, hogy mi micsoda. Az eredetileg egyszerű, átlátható törvényekre törekedő Fidesz most úgy tűnik, elveszett saját papírjai között.

De ha ilyen jók a számadatok, akkor mi a probléma? Hol a pénz?

A probléma ott van, hogy az emberek nagy többsége csal. Főleg a cégek kényszerítik a nagyérdeműt ilyen helyzetbe. A cég, amikor megállapít egy fizetést, akkor a fizetés majdnem kétszeresét kénytelen kifizetni adók formájában. Ezen felül pedig a tiszta fizetés is csak arra vár, hogy az alkalmazott leadózza egy részét. Tehát amikor egy 25 éves fiatal bekerül egy vállalathoz, akkor azért kapja (papíron) a minimálbért, hogy ne adózzon annyit a cég. Persze ezen felül megkapja a fizetése nagy részét zsebbe. Hősünk itt még nem gondol arra, hogy elég bajosan fogja átvészelni utolsó, nyugdíjas évet, mivel a nyugdíjat a fizetésből elkülönített alabpól kapja meg az ember.

Fizessünk-e adót?

Ha a kormány úgyis minden cikkre külön adót tesz, akkor miért is fizetnénk be az SZJA-t? Az emberek mindig rövidtávon gondolkoznak. Egy hónap, egy év, talán kettő... De gyermekeink vajon hogy fognak megélni ha már most ilyen rossz a helyzet?

Az a baj, hogy ha nem gondolkodunk hosszú távon, akkor tényleg nem éri meg adót fizetni, hiszen most nagy szükségünk lehet a pénzre. Viszont ahhoz, hogy egy országot gazdasági növekedésnek lehessen indítani, ahhoz elengedhetetlen az adófizetés. Az állam egyik legfontosabb bevétele, ráadásul így is minden befizetett 3 forintból kettőt az államadósság csökkentésre fordítanak, így pedig lehetetlen az ország gazdaságát fejleszteni. Az emberek úgy gondolják, hogy nem is érdemes pénzt "fektetni" az államba, hiszen az épp aktuális kormány úgy is ellopja a pénzt. "Én nem fizetek egy fillért sem ennek a rabló bandának..." Viszont ha nem fizetünk, akkor az ország csődje egyre és egyre valószínűbb lesz, és a be nem fizetett adó hiába marad meg, nem lesz értéke...
Szerintetek be kell/érdemes adót fizetni? Kommentekben írjátok le, a válaszokban külön postban fogunk foglalkozni.

Szólj hozzá!

Címkék: Fidesz Magyarország Adó SZJA

A bejegyzés trackback címe:

https://politikai-iranytu.blog.hu/api/trackback/id/tr44522096

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása